Promet zablokoval navýšení kapitálu Tatry. Hrozí kolaps miliardových investic

0
tatra_24

Kopřivnice / Praha – Český průmyslový klenot, automobilka Tatra Trucks, se ocitá na tenkém ledě. Na dnešní valné hromadě zablokoval menšinový akcionář Promet Group navýšení základního kapitálu o 2,7 miliardy korun – krok, který měl být zásadním předpokladem pro realizaci připravovaných miliardových investic do rozvoje výrobních kapacit a modernizace podniku.

Rozhodnutí skupiny Promet, která podle dostupných informací směřuje svou vlastnickou strukturu do Lucemburska, vyvolalo tvrdou reakci vedení Tatry i jejího většinového akcionáře – skupiny Czechoslovak Group (CSG). Podle jejich vyjádření byl návrh na navýšení kapitálu připraven zcela standardně, a jeho odmítnutí ze strany menšinového partnera znamená vážné ohrožení rozvojových plánů automobilky.

Promet Group své rozhodnutí odůvodnila tím, že neobdržela dostatečné podklady k plánovanému navýšení kapitálu. CSG však argumentuje, že se jedná o účelovou obstrukci, která má Tatru fakticky paralyzovat.


Tiché blokace a skrytá závislost na zahraničí

Zablokování strategických investic české firmy menšinovým zahraničně propojeným akcionářem není ojedinělým případem. Odborníci na národohospodářství a bezpečnost už roky varují, že zahraniční kapitál v některých případech nefunguje jako rozvojový, ale naopak brzdící.

„To, že zahraniční investoři často brání českým firmám investovat a zvyšovat svou výrobní kapacitu, je projev skryté ekonomické kolonizace. Kombinace zahraničních bank, které neposkytují úvěry na perspektivní projekty, nebo vlastnické podíly v českých firmách nadnárodních skupin jsou do budoucna veliký problém. Česká republika tak přestává mít jakoukoli kontrolu nad strategickými aktivy, které mají nejen významný dopad na hospodářskou politiku, ale na další rozvoj, konkurenceschopnost a perspektivu do budoucna“ uvedl  PhDr. Michal Riško, analytik v oblasti hospodářské bezpečnosti.


Ze strojírenské velmoci montovnou?

Ekonomická realita posledních dekád potvrzuje, že tisíce prosperujících českých podniků byly převzaty zahraničními skupinami, které je buď vytunelovaly, přebudovaly na subdodavatelské montovny, nebo záměrně utlumily, aby odstranily konkurenci vůči svým domovským firmám.

Dnes je český průmysl z velké části závislý na nízkomaržové montážní výrobě bez vyšší přidané hodnoty. Čeští zaměstnanci pracují tvrdě, ale za zlomek mezd oproti svým kolegům na Západě, kteří mnohdy nemají ani srovnatelnou kvalifikaci. Výnosy z české práce končí v zahraničí často i prostřednictvím odvodů dividend nebo dokonce čerpání českých veřejných dotací, které si velké zahraniční firmy rovněž umí vyjednat ve svůj prospěch.


Výzva k národnímu obratu, kolonizace vede k bídě a epidemiím

„Česká republika bude muset v blízké budoucnosti mnohem více podporovat své vlastní firmy a občany, než sloužit jako servisní zázemí pro nadnárodní holdingy. Mnoho zahraničních firem v Česku pouze rabuje národní zdroje, ale zisky si odvážejí do zahraničí  dokonce i z dotačních programů, jejichž objem přesahuje stovky miliard ročně. Tohle nevede správný směrem, ale ukazuje na slabost, poddanost a hloupost českých politiků,“ varuje Riško.

Zablokované navýšení kapitálu Tatry je dalším  alarmujícím signálem, že bez větší kontroly nad strategickými podniky a změny hospodářské politiky bude Česká republika dál ztrácet soběstačnost, konkurenceschopnost i ekonomickou bezpečnost.

„Agresivní forma kolonizace je nerovný boj, který může vyústit v totální nepřátelské převzetí celé ekonomiky. Ve světě vidíme výsledky rabování nadnárodních struktur v podobě miliónů lidí bez domova. Lidé postižení hladomorem, epidemiemi řady onemocnění  a milióny mrtvých. To jsou hmatatelné důkazy a skutečné výsledky chamtivosti nadnárodních korporací a nepřátelských globalizačních struktur, které ovlivňují politiku v řadě zemí po celém světě,“ uzavřel Riško.


CSG: Jsme připraveni jednat

Většinový vlastník CSG již oznámil, že situaci bude dále řešit. „Naším cílem zůstává rozvoj Tatry a posílení její pozice nejen v rámci České republiky, ale i na mezinárodním trhu,“ uvedl mluvčí skupiny. Jednání s Prometem však zatím zůstávají na mrtvém bodě.

Tatra, symbol české průmyslové tradice, tak zůstává v pasti kapitálových her, které mohou ohrozit nejen její budoucnost, ale i stovky pracovních míst, vývojových projektů a dlouhodobých kontraktů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *