Karlovy Vary čelí kauze kavárny ve Dvořákových sadech, má propojení s kriminálně stíhaným politikem z ODS

Karlovy Vary – Veřejnost v lázeňském městě je pobouřena kvůli kontroverzní výstavbě kavárny ve Dvořákových sadech. Případ poukazuje na možný střet zájmů, obcházení zákona a neprůhledné vazby mezi vedením města, politickými představiteli a soukromým byznysem.
Nelegální výkopové práce v chráněném území
Městská společnost Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary (LLPKV) prováděla stavební činnost ve veřejném parku bez stavebního povolení a údajně i bez potřebných souhlasů podle zákona o ochraně přírody. Výstavba souvisí s kavárnou, kterou otevřel manžel primátorky města Andrey Pfeffer Ferklové (ANO).
K věci se vyjádřilo i Ministerstvo zdravotnictví, které potvrdilo, že s LLPKV je vedeno správní řízení kvůli nelegálním zásahům do chráněného území. Společnosti hrozí pokuta až 250 000 Kč.
Politické vazby a stíhaný politik
Na výstavbě kavárny se podílela městská firma LLPKV, která byla v rozhodném období pod kontrolou Petra Bursíka (ODS), politika, který aktuálně čelí dvěma trestním stíháním v souvislosti s korupcí. Bursík navíc ovlivnil personální změny ve vedení městské firmy, když byl náhle odvolán její dlouholetý ředitel a nahrazen osobou s jeho osobní vazbou. Kromě korupčních kauz je patrné, že Bursík má s novým ředitelem LLPKV více než pracovní vztahy, protože na zastupitelstvu disponoval velmi podrobnými informacemi, které v případě ostatních politiků vzbuzovaly překvapivé pohledy a rozpaky. Politik a lobbista v jedné osobě je pro společnost většinou velmi škodlivé jednání.
Přestože Bursík veřejně popíral jakékoli správní řízení, později vyšlo najevo, že úřady firmu LLPKV oslovily a požadují vysvětlení postupu.
Střet zájmů? Prospěch blízké osoby
Podle zákona platí, že veřejný činitel nesmí rozhodovat ve věcech, z nichž má prospěch on sám nebo jeho blízký. V tomto případě se stavělo na městském pozemku pro kavárnu blízké osoby primátorky. Kritici tvrdí, že jde o učebnicový příklad klientelismu, kde dochází k využívání městských struktur pro soukromý zisk.
Odpovědnost vedení města? Zatím žádná
Ačkoli primátorka Ferklová přislíbila právní kroky, politická odpovědnost zatím nebyla vyvozena. LLPKV se k pochybení nevyjádřila, městská rada mlčí a veřejnost žádá odpovědi.
Obavy také vzbuzuje nejasné právní zastoupení městské firmy. Spekuluje se, že by LLPKV mohla právně zastupovat osoba s napojením na ODS, čímž by se klientelistický obraz celé kauzy ještě více prohloubil.
Vyjádření odborníka
K případu se vyjádřil PhDr. Michal Riško, odborník na národohospodářství a bezpečnost, a bývalý náměstek primátora Karlových Varů:
„Je nepochopitelné, že se celá akce v chráněném území realizovala nelegálně. Přitom nevidím že by se k výsledku nedalo dospět legálně a vše zrealizovat ku prospěchu návštěvníků i občanů a státních úředníků. Bohužel, kde je ODS, tam bývá často majetková kriminalita a klientelismus. Je potřeba důsledně trvat na právním rámci. Problémem není podnikatelský záměr, ale to, jakým způsobem byl prosazen.“
Co dál?
Občané města mají právo na transparentní vysvětlení a politickou i právní odpovědnost. Pokud se prokáže, že zástupci města či městské společnosti porušili zákon, měla by být vyvozena odpovědnost personální i právní.
Zároveň se očekává, že se celá věc stane důležitým tématem před nadcházejícími volbami. Důvěra veřejnosti ve vedení města a jeho instituce je oslabena a podle analytiků mohou být následky pro některé politické subjekty zásadní.